Agata Anča: Jauno paaudzi raksturo drosme

Kaut arī vēsturiskie notikumi ir iespaido indivīda attīstību un viedokli, mūsdienās paaudžu atšķirība vairs nav tik izteikti jūtama. Protams, ir izņēmumi, kur vēsturiskā ietekme uz indivīdu spilgti un dziļi iesakņojusies domāšanā, vērtībās un uzvedībā. Tā var nākt no ģimenē piedzīvotā vairāku paaudžu laikā — emocionālā, intelektuālā un vērtību mantojuma -, kā arī var būt iegūta daba vidē, īpaši, ja cilvēks ilgstoši strādā vienā uzņēmumā.
Mūsdienās darba intervijās ļoti daudz cilvēku vecumā ap 40 stāsta, ka jūtas līdzīgi jaunākās paaudzes raksturojumam. Īpaši ikdienā to visbiežāk dzirdam no cilvēkiem ar augstāku kompetences un izglītības līmeni, kuri jūtas pārliecināti un pieprasīti darba tirgū. Līdzības ar jaunāko paaudzi viņi izjūt digitālo rīku izmantošanas ziņā. Un Latvijas situācijā, kad esam augstās pozīcijās interneta pieejamības un tehnoloģisko iespēju ziņā, noteikti varam runāt par lielāku visu paaudžu “digitalizāciju” kā daudzās valstīs pasaulē.
Tomēr ir viena iezīme, kas spilgtāk iezīmējas jaunākā paaudzē — tā ir drosme. Drosme pastāvēt par sevi, savām vērtībām, jūtām, vajadzībām, drosme rīkoties, uzņemties atbildību un pieņemt lēmumus. Citas paaudzes darbiniekiem uzņēmumā šie lēmumi gan reizēm var šķist īstermiņa un nepietiekami izsvērti. Līdz ar to jaunāki cilvēki biežāk riskē, maina darbavietas un uzdrošinās mēģināt. Tas ir arī loģiski — no darba tirgus perspektīvas lūkojoties, jauns cilvēks vēl ir ar salīdzinoši nelielu pieredzi un tā viņam ir vajadzīga. Savukārt, ja ir profesionālais pamats un uzkrāta pieredze, tad bieži vien elastība un vēlme īstenot radikālas pārmaiņas ir retāk sastopama. Tas nozīmē, ka uzsāktā karjera vienkārši tiek turpināta.
Tajā pašā laikā jāuzsver arī tāds faktors kā sociālā neaizargātība, kas rada trauksmainību. Tā nav tieši atkarīga no paaudzes, taču cilvēks ar salīdzinoši lielāku pieredzi darba tirgū, kas ilgstoši ir bijis bez darba vai darba meklējumos un saskāries ar sociālo neaizsargātību, ir trauksmains. Turklāt saprot, ka var lielākoties paļauties tikai uz saviem spēkiem, zināšanām, kontaktiem, u.tml.
Joprojām dažādi sasniedzami
Neskatoties uz vecumu, arvien vairāk kandidātu meklē tieši darba jēgu. Jautājumi var būt dažādi — viens grib atbildi uz jautājumu “kāpēc man tas jādara”, otrs prasīs “kādu pienesumu es ar to nodrošināšu uzņēmumam?” Jaunieši ir vairāk ziņkārīgi un biežāk uzdod pirmo jautājumu. Savukārt tie darbinieki, kas ir ar lielāku pieredzi, mēģina izprast savu pienesumu no dažādiem aspektiem.
Joprojām gan vecāka gada gājuma cilvēki, gan arī uzņēmumi, kas nav tik ļoti moderni, lēni maina savus ieradumus, piekopj tradicionālos komunikācijas veidus, izmanto pārbaudītas metodes. Piemēram, darba sludinājumā būs ļoti skaidri uzskaitīts, kas ir vajadzīgs, kādas ir prasības un kas tiks nodrošināts. Moderni uzņēmumi, kas lieto digitālos kanālus, vairāk atbalsta īsus, spilgtus, grafiski pievilcīgus sludinājumus. Tie ir vairāk uzrunājoši un ne tik daudz aprakstoši, ir izmantoti saukļi, fotogrāfijas, vizualizācijas un detaļas, kas vairāk pievērsīs uzmanību. Šādus darba sludinājumus biežāk izmanto uzņēmumi, kuru galvenā mērķauditorija ir jaunieši. Vecāka gada gājuma cilvēki vai hierarhijā augstākstāvošie tiem nepievērsīs uzmanību vai neasociēs šādu darba vidi ar sev piemērotu.
Kā vienot dažādās paaudzes darba vietā?
Šobrīd tiek izmantotas dažādu moderno kanālu un sociālo mediju iespējas. Ir vērts vairāk pievērst uzmanību un koncentrēties uz tiem kanāliem, ko izmanto konkrētās vecuma grupas cilvēki, kam ziņojums adresēts. Darba vidē tas būtu kanāls, ko visvairāk izmanto lielākā daļa kolektīva darbinieku. Tai pat laikā informācijas laikmetā aizvien aktuālāka problēma ir pārsātinājums — informācija ātri uzrodas, arī pazūd un to milzīgajā kopējās informācijas apjomā nevar pamanīt.
Runājot par dažādu paaudžu pārstāvju uzrunāšanu vienā darba vidē — tā ir atkarīga no vadības, uzņēmuma kultūras un iekšējās vides. Ir vienmēr iespēja saprast un vienoties, lai ir abpusējs ieguvums.
Pavisam drīz darba tirgū parādīsies nākamā paaudze. Un domāju, ka attiecībā uz to varēs pamanīt lielākas atšķirības, kas liks pārdomāt arī veidus, kā šo paaudzi veiksmīgāk uzrunāt. Pagaidām novērojumi liecina, ka šie cilvēki būs ļoti mērķtiecīgi, stabili, izglītoti, empātiski. Tā ir ļoti laba kombinācija jebkāda veida attīstībai!
Sazinieties ar mums
Veiksmīga sadarbība sākas ar sarunu
Esam vienmēr atvērti sarunai un labprāt uzklausīsim Jūsu stāstu pie kafijas tases Talentor Latvia mājīgajā birojā, Rīgas Klusajā centrā. Ikdienā esam sastopami no 9:00 līdz 17:00, taču Jūs vienmēr varat piezvanīt mums, vai nosūtīt ziņu Whatsapp, kā arī aizpildīt kontaktformu zemāk.
Talentor Latvia SIA
PVN Reģistrācijas Nr. LV40003948948
Bankas konta Nr: LV23HABA0551017826360, Swedbank AS
Ausekļa iela 11-210
Rīga, Latvija
LV - 1010
Zvani +37129418329 vai raksti [email protected]